SuperFab® to seria wałków o splocie dzianinowym, wykonanych z opatentowanej i zastrzeżonej mieszaniny. Runo odznacza się idealnymi parametrami malowania dla dużej różnorodności farb w zakresie gęstości – od ok. 1.37 do 1.55 g/litr, dając 100% pokrycia i wydajności. Runo posiada ogromną pojemność i bardzo dobrze „rozbija” farbę (tworzy jednolitą fakturę mimo tak dużego rozmiaru). Mieszanka runa jest tak przygotowana przez producenta, aby w maksymalnym stopniu zapobiegać zlepianie się oraz uzyskać jak najlepszy rozpływ farby i równomierne pokrycie bez śladów pociągnięć wałka i matowienia (tzw. „przematowienia” są szczególnie widoczne przy padaniu światła pod kątem, powodują inne odbicie, przez co wygląd jest nieestetyczny, może stwarzać wrażenie plam, niedomalowania itp). Runo jest bardzo stabilne, nie „wychodzi” w trakcie malowania (bynajmniej na testowanych farbach, ciągłe modyfikacje producentów farb mogą spowodować nieprzewidziane skutki uboczne – np. gubienie i pozostawianie na malowanej powierzchni – zawsze należy dokonać malowania testowego, aby uniknąć niepożądanych efektów). Jest polecany zarówno do farb wodnych jak i rozpuszczalnikowych dla wszystkich stopni połysku (od matowych do połysku). W przypadku modeli z runem powyżej ½” należy brać pod uwagę głównie zastosowanie do farb wodnych, przy farbach rozpuszczalnikowych należy zastosować szczególną ostrożność (czyli: obligatoryjnie przeprowadzić malowanie testowe – czy runo się nadaje a zastosowany klej do jego montażu nie ulega degradacji i nie niszczy wałka oraz maluj w pomieszczeniach zgodnie z przepisami BHP). Stosuj uchwyty (rączki) malarskie R017-9, R016.
R243-9”, R243-14”, R243-18” – to wałki, które są głównie polecane malowania elewacji i powierzchni bardzo chropowatych. Dobór odpowiedniej długości, rodzaju runa oraz techniki malarskiej zawsze leży po stronie wykonawcy. Dla wykonawców zawodowych wykonujących stałe prace malarskie rekomendowany jest zakup wiadra malarskiego
dla wałków do 9” wiadro z pokrywą 15 litrów 8616
dla wałków do 18” wiadro z pokrywą 18 litrów 8614
znacznie zostanie zwiększony komfort oraz wydajność pracy.
Uwagi techniczne - przeczytaj uważnie, dotyczy wszystkich oferowanych narzędzi
Podawana przez producenta długość runa odnosi się do pojemności wałka a nie do jego faktycznej długości pomiarowej (czyli nie można mierzyć runa suwmiarką i na tej podstawie określać jego długość). Każda tkanina lub mieszanka tkanin ma inną pojemność, dlatego też różne modele wałków oznaczone tą samą długością runa różnią się gęstością i objętością, co w konsekwencji skutkuje tworzeniem indywidualnej faktury dla każdego rodzaju (typu) runa.
Jednostką podstawową do oznaczeń każdego produktu firmy Wooster Brush i Marshalltown są miary imperialne (czyli cale, stopy, galony, kwarty, itd.), przeliczanie przez producenta na jednostki metryczne jest wyłącznie orientacyjne i może się różnić z każdą dostawą w zależności od opakowania, dla przykładu runo ½” może być oznaczone jako 13mm, 15mm a nawet 16mm – ale zawsze jest to odniesienie do ½” (z przelicznika 12.7mm). Forma oznaczeń nie powinna wzbudzać żadnych uwag i obaw u użytkownika (to jest ten sam produkt).
Maszyny produkcyjne wyskalowane są w jednostkach imperialnych (czyli calach itd.), jest to stan ogólnie znany i przyjęty (ponad 200 lat) a co za tym idzie, nie stanowi podstawy do składania jakichkolwiek roszczeń, domysłów, konfabulacji itd.
- Pamiętaj o odpyleniu ścian przed malowaniem (np. po szlifowaniu, renowacji itp.) – stosuj MOP 1800 na sucho na bardzo lekkim docisku – MOP 1800 działa na zasadzie elektrostatycznej, to nie jest szlifierka.
- W zależności od rodzaju powierzchni stosuj odpowiedni grunt lub farbę podkładową, np. gładzie akrylowe, akrylowo-dolomitowe nie należy gruntować gruntem wodnym – powstaną zacieki, takie gładzie po odpyleniu maluj farbą podkładową. Jeżeli jesteś profesjonalistą to warto rozważyć rezygnację z gruntów do wszystkiego.
- Maluj na bardzo małym docisku, farba musi być oddawana od środka runa a nie rozwałkowywana jak wałkiem do pizzy. Zaleca się malowanie paskami z cieniowaniem, aby nie powstały zgrubienia (baty) przed kolejnym nanoszeniem farby po umoczeniu wałka. Po umoczeniu wałka zaczynaj malowanie przed cieniowaną powierzchnią i "dojeżdżaj" tam, gdzie skończyłeś, itd. po kolei aż do końca - maluj od narożnika do narożnika - nie zostawiaj niedokończonej pracy, gdyż będą widoczne różnice faktury, odcień, odbicie światła, plamy itd.
- Nigdy nie maluj półsuchym lub suchym runem – zacznie się filcować, będzie źle fakturować, będą widoczne zgrubienia, ślady pociągnięć, matowienie itp., a runo ulegnie zniszczeniu.
- Pamiętaj o wilgotności, temperaturze i braku przeciągów w pomieszczeniu – wilgotność powinna być na poziomie bliskim 70%, temperatura – w granicach 17 – 19 °C, okna, wentylacje, drzwi – zamknięte na czas malowania, po pomalowaniu suszenie swobodne – bez przeciągów (bo może nastąpić "zwijanie" się farby).
- Myj wałki wyłącznie ręcznie, myjki mechaniczne niszczą runo i wałek jest do wyrzucenia. Susz swobodnie np. kładąc na umywalce – nigdy na kaloryferze, słońcu itp., nigdy nie wyciągaj z wałka wilgoci rozwałkowując go np. na suchej ścianie – zniszczysz runo i możesz od razu wyrzucić.
- Jeżeli użyłeś wałek i runo „wychodzi” – zmień rodzaj wałka, przyczyna jest po stronie modyfikacji farby a nie producenta wałka. W takich przypadkach w zależności od gęstości farby i oczekiwanej faktury najlepiej sprawdzają się wałki z serii Super/Fab FTP, Super/Fab, Pro/Doo-Z FTP, Pro/Doo-Z (odpowiedni dobór runa w zależności od gęstości farby).
Prace budowlane wykonuj zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Zastrzeżenia:
Wszelkie zdjęcia produktów to są ilustracje poglądowe i mogą różnić się od rzeczywistego wyglądu przedmiotu, zmiany produkcyjne, oznaczenia, opakowania, kolory, modyfikacje, itp., wprowadzane są bez uprzedzenia i nie są automatycznie aktualizowane na stronie sklepu. Opisy, porady, techniki malarskie, szpachlarskie, tynkarskie itd., zastrzeżone są przed kopiowaniem i powielaniem, udzielane są wyłącznie klientom firmy VOX TOOLS w celu wsparcia technicznego i edukacji dla oferowanych produktów. Wszelkie patenty, oznaczenia, logotypy, produkty itd., należą do ich właścicieli. Produkty, wzory użytkowe, logotypy itd., producentów są opatentowane i zastrzeżone a wszelkie kopiowanie, podszywanie się, podrabianie, naśladowanie, itp., spowoduje konsekwencje prawne ze strony ich właścicieli.