Polyester/Lambswool 50/50™ to seria wałków o splocie dzianinowym, wykonanych z mieszaniny 50% wełny i 50% runa poliestrowego. Taka kombinacja zaowocowała idealnymi parametrami malowania dla dużej różnorodności farb w szerokim przedziale gęstości – aż do 1.55 g/litr, dając 100% wydajności. Wełna zapewnia ogromną pojemność, natomiast poliester powstrzymuje zlepianie się runa oraz maksymalizuje „rozbijanie” farby w celu uzyskania najlepszego rozpływu i pokrycia bez śladów pociągnięć wałka i matowienia. Runo jest bardzo stabilne, nie „wychodzi” w trakcie malowania (bynajmniej na testowanych farbach, ciągłe modyfikacje producentów mogą spowodować „wyrywanie” runa i pozostawianie na malowanej powierzchni – zawsze należy dokonać malowania testowego, aby uniknąć niepożądanych efektów). Jest polecany zarówno do farb wodnych jak i rozpuszczalnikowych dla wszystkich stopni połysku (od matowych do dużego połysku). W przypadku modeli z runem powyżej ½” należy brać pod uwagę głównie zastosowanie do farb wodnych. Stosuj uchwyty: stały R017-14 lub regulowane BR036, BR047 - do regulowanych dla wałków 14" dokup dodatkowo zaślepki R087.
R298-9”, R298-14”, R298-18” – to wałki, które są polecane do bardzo chropowatych powierzchni, jak np. do malowania elewacji. Ogromna pojemność i wytrzymałość runa, zapewnia wysoką wydajność i produktywność. W sytuacji, gdy wałkiem R298-14” lub R298-18” będziesz malować na długim wysięgniku (czyli kiju) warto rozważyć zastosowanie uchwytu regulowanego (musisz dodatkowo dokupić zaślepki R087 - 1kpl. - 2 szt.) ze względu na podwójne podparcie wałka co skutkuje większą stabilnością w trakcie pracy. Malując elewację, rozważ zastosowanie wiadra – najlepiej od razu największego18 litrów R8614 wraz z pokrywą 8624, bardzo ułatwi Ci to pracę i zaoszczędzi dużo nerwów.
Uwagi techniczne - przeczytaj uważnie, dotyczy wszystkich oferowanych narzędzi
Podawana przez producenta długość runa odnosi się do pojemności wałka a nie do jego faktycznej długości pomiarowej (czyli nie można mierzyć runa suwmiarką i na tej podstawie określać jego długość). Każda tkanina lub mieszanka tkanin ma inną pojemność, dlatego też różne modele wałków oznaczone tą samą długością runa różnią się gęstością i objętością, co w konsekwencji skutkuje tworzeniem indywidualnej faktury dla każdego rodzaju (typu) runa.
Jednostką podstawową do oznaczeń każdego produktu firmy Wooster Brush i Marshalltown są miary imperialne (czyli cale, stopy, galony, kwarty, itd.), przeliczanie przez producenta na jednostki metryczne jest wyłącznie orientacyjne i może się różnić z każdą dostawą w zależności od opakowania, dla przykładu runo ½” może być oznaczone jako 13mm, 15mm a nawet 16mm – ale zawsze jest to odniesienie do ½” (z przelicznika 12.7mm). Forma oznaczeń nie powinna wzbudzać żadnych uwag i obaw u użytkownika (to jest ten sam produkt).
Maszyny produkcyjne wyskalowane są w jednostkach imperialnych (czyli calach itd.), jest to stan ogólnie znany i przyjęty (ponad 200 lat) a co za tym idzie, nie stanowi podstawy do składania jakichkolwiek roszczeń, domysłów, konfabulacji itd.
- Pamiętaj o odpyleniu ścian przed malowaniem (np. po szlifowaniu, renowacji itp.) – stosuj MOP 1800 na sucho na bardzo lekkim docisku – MOP 1800 działa na zasadzie elektrostatycznej, to nie jest szlifierka.
- W zależności od rodzaju powierzchni stosuj odpowiedni grunt lub farbę podkładową, np. gładzie akrylowe, akrylowo-dolomitowe nie należy gruntować gruntem wodnym – powstaną zacieki, takie gładzie po odpyleniu maluj farbą podkładową. Jeżeli jesteś profesjonalistą to warto rozważyć rezygnację z gruntów do wszystkiego.
- Maluj na bardzo małym docisku, farba musi być oddawana od środka runa a nie rozwałkowywana jak wałkiem do pizzy. Zaleca się malowanie paskami z cieniowaniem aby nie powstały zgrubienia (baty) przed kolejnym nanoszeniem farby po umoczeniu wałka. Po umoczeniu wałka zaczynaj malowanie przed cieniowaną powierzchnią i "dojeżdżaj" tam gdzie skończyłeś, itd. po kolei aż do końca - maluj od narożnika do narożnika - nie zostawiaj niedokończonej pracy, gdyż będą widoczne różnice faktury, odcień, odbicie światła, plamy itd.
- Nigdy nie maluj półsuchym lub suchym runem – zacznie się filcować, będzie źle fakturować, będą widoczne zgrubienia, ślady pociągnięć, matowienie itp., a runo ulegnie zniszczeniu.
- Pamiętaj o wilgotności, temperaturze i braku przeciągów w pomieszczeniu – wilgotność powinna być na poziomie bliskim 70%, temperatura – w granicach 17 – 19 °C, okna, wentylacje, drzwi – zamknięte na czas malowania, po pomalowaniu suszenie swobodne – bez przeciągów (bo może nastąpić "zwijanie" się farby).
- Myj wałki wyłącznie ręcznie, myjki mechaniczne niszczą runo i wałek jest do wyrzucenia. Susz swobodnie np. kładąc na umywalce – nigdy na kaloryferze, słońcu itp., nigdy nie wyciągaj z wałka wilgoci rozwałkowując go np. na suchej ścianie – zniszczysz runo i możesz od razu wyrzucić.
- Jeżeli użyłeś wałek i runo „wychodzi” – zmień rodzaj wałka, przyczyna jest po stronie modyfikacji farby a nie producenta wałka. W takich przypadkach w zależności od gęstości farby i oczekiwanej faktury najlepiej sprawdzają się wałki z serii Super/Fab FTP, Super/Fab, Pro/Doo-Z FTP, Pro/Doo-Z (odpowiedni dobór runa w zależności od gęstości farby).
Prace budowlane wykonuj zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Zastrzeżenia:
Wszelkie zdjęcia produktów to są ilustracje poglądowe i mogą różnić się od rzeczywistego wyglądu przedmiotu, zmiany produkcyjne, oznaczenia, opakowania, kolory, modyfikacje, itp., wprowadzane są bez uprzedzenia i nie są automatycznie aktualizowane na stronie sklepu. Opisy, porady, techniki malarskie, szpachlarskie, tynkarskie itd., zastrzeżone są przed kopiowaniem i powielaniem, udzielane są wyłącznie klientom firmy VOX TOOLS w celu wsparcia technicznego i edukacji dla oferowanych produktów. Wszelkie patenty, oznaczenia, logotypy, produkty itd., należą do ich właścicieli. Produkty, wzory użytkowe, logotypy itd., producentów są opatentowane i zastrzeżone a wszelkie kopiowanie, podszywanie się, podrabianie, naśladowanie, itp., spowoduje konsekwencje prawne ze strony ich właścicieli.